Historie

Mateřská škola Horní Paseky se nachází v pěkném přírodním prostředí v okrajové části Rožnova pod Radhoštěm směrem na Frenštát p. R. Je to jednotřídní školka, která byla poprvé otevřena 18. 3. 1965. Budova mateřské školy je téměř historická a má proto za sebou několik rozsáhlých rekonstrukcí, které probíhaly už v minulém století, kdy ve školním roce 1982 – 1983 byla dokončena celková generální oprava a prostory mateřské školy byly rozšířeny na celé přízemí budovy. V současné době naše mateřská škola využívá celé přízemí budovy a v prvním poschodí se nachází pobočka městské knihovny. Další rekonstrukce probíhaly od roku 2009, kdy došlo k celkovému zateplení budovy, výměně oken, opravě střechy. Kotelna na tuhá paliva byla zrekonstruována na ekologickou a také díky finanční pomoci ochotných rodičů byla zrekonstruována koupelna pro děti. Velkou proměnou prošla také školní zahrada, která díky projektu „Přírodní zahrada“ umožňuje environmentální vzdělávání dětí spojené s pěstováním a pečováním o různé rostliny v zahradě a díky umístění zábavných dřevěných doplňků nabízí zahrada spoustu příležitostí ke hraní, což je v předškolním období pro děti to nejdůležitější.
Od 1. 7. 2001 byly jednotřídní MŠ Horní Paseky, dvoutřídní MŠ Tylovice a dvoutřídní MŠ Na Zahradách organizačně sloučeny v jeden právní subjekt s názvem MŠ Na Zahradách, Rožnov p. R., příspěvková organizace.

Součastnost

Mateřská škola má v současnosti kapacitu 26 dětí ve věku 2–7let. Jde o smíšenou třídu, která je specifická svým klidným a rodinným prostředím. Od září r. 2016 jsme využili projektu „Šablony“ a získali tak dotaci na chůvu, která se věnuje nejmenším dětem. Pro nejmenší děti je přizpůsoben režim dne tak, aby se mohly podílet na všech aktivitách společně s ostatními dětmi a zároveň byly splněny vzdělávací požadavky s ohledem k jejich věku. S dětmi pracujeme podle Rámcově vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání s názvem „Dobrodružství s krtkem".
S dětmi se snažíme být co nejvíce venku, jak dopoledne, tak i odpoledne, kde využíváme zejména školní zahrady a okolí Horních Pasek
. Děti vedeme prožitkovou výchovou k tomu, aby si osvojily, co nejvíce znalostí, vědomostí, dovedností a zkušeností, které jim usnadní vstup do jejich dalšího života. Pro děti v mateřské škole pořádáme projektové dny a různá tvoření s rodiči. Děti mají v naší mateřské škole také dostatek kulturního vyžití, za kterým nejen dojíždíme, ale které probíhá přímo v prostorách mateřské školy, jako např. práce s keramickou hlínou pod vedením pana učitele ze Střediska volného času přímo v naší třídě v MŠ.